Plugins - Redux Framework - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (836 entries)

en: JQuery UI spinner description. Min:20, max: 100, step:20, default value: 100
nl: JQuery UI spinner beschrijving. Min: 20, max: 100, stap: 20, standaardwaarde: 40

en: Output:
nl: Uitvoer:

note: translators: 1: Redux Framework, 2: Required PHP version number, 3: Current PHP version number, 4: URL of PHP update help page
en: The %1$s plugin requires PHP version %2$s or higher. This site is running PHP version %3$s. The theme/plugin that relies on Redux will not run properly without a PHP update. <a href="%4$s">Learn about updating PHP</a>.
nl: De plugin %1$s vereist PHP versie %2$s of hoger. Deze site gebruikt PHP versie %3$s. Het thema/de plugin die afhankelijk is van Redux zal niet goed werken zonder een PHP update. <a href="%4$s">Lees meer over het updaten van PHP</a>.

en: File permission error. Local file could not be installed.
nl: Fout met bestandsrechten. Lokaal bestand kon niet worden geïnstalleerd.

en: File system failure. Could not delete temp dir.
nl: Bestand systeemfout. Kon tijdelijke map niet verwijderen.

en: Import unsuccessful! No data detected in the import file.
nl: Import mislukt! Geen gegevens gevonden in het importbestand.

en: Import unsuccessful! The selected file is not a valid color scheme file.
nl: Import mislukt! Het geselecteerde bestand is geen geldig kleurenschema.

en: Import unsuccessful! File permission error: Could not write import data to server.
nl: Import mislukt! Fout met bestandsrechten: kon importgegevens niet naar server schrijven.

note: translators: %s = HTML content.
en: Import successful! Click %s to refresh.
nl: Import geslaagd! Klik op %s om te verversen.

en: Import unsuccessful! Malformed JSON data detected.
nl: Import mislukt! Misvormde JSON gegevens gedetecteerd.

note: translators: %s = font extension.
en: The font converter does not support %s fonts.
nl: De lettertype converter ondersteunt geen %s lettertypen.

en: Invalid Security Credentials.  Please reload the page and try again.
nl: Ongeldige beveiliging referenties. Laad de pagina opnieuw en probeer het opnieuw.

en: Redux has detected the Redux Pro plugin is enabled. All featured of Redux Pro are now part of the entire Redux plugin and is no longer required. Please disable the Redux Pro plugin to avoid potential conflicts.
nl: Redux heeft gedetecteerd dat de Redux Pro plugin is ingeschakeld. Alle functies van Redux Pro maken nu deel uit van de volledige Redux plugin en zijn niet langer vereist. Schakel de Redux Pro plugin uit om mogelijke conflicten te voorkomen.

en: WP Editor
nl: WP editor

en: Color 2
nl: Kleur 2

en: Color 1
nl: Kleur 1

en: Color Fields
nl: Kleurvelden

en: Tabbed
nl: Met tabs

en: field is not supported within the Tabbed field.
nl: veld wordt niet ondersteund binnen het tab veld.

note: translators: %s = Redux GitHub URL.
en: Redux Framework was created with the developer in mind. It allows for any theme developer to have an advanced theme panel with most of the features a developer would need. For more information check out the GitHub repo at: %s
nl: Redux Framework is gemaakt met de ontwikkelaar in gedachten. Het maakt het voor elke thema ontwikkelaar mogelijk om een geavanceerd themapaneel te hebben met de meeste functies die een ontwikkelaar nodig zou hebben. Bekijk voor meer informatie de GitHub repo op: %s

en: Spinner description. Min:20, max: 100, step:20, default value: 40
nl: Beschrijving spinner. Min.:20, max.: 100, stap:20, standaardwaarde: 40

en: Spinner Example 1
nl: Spinner voorbeeld 1

en: or
nl: of

en: Unable to create a term due an empty term array or the term variable passed was not an array.
nl: Kan geen term maken vanwege een lege term array of de doorgegeven term variabele was geen array.

note: translators: %1$s: template path.
en: The Redux 3 file ReduxCore/inc/fields/typography/typography.php is still in use by %1$s. Please contact the author of this theme (NOT Redux support, we have no control over this issue). They need to update their project to use Redux 4 and discontinue use of this file. It will soon be removed from Redux.
nl: Het Redux 3 bestand ReduxCore/inc/fields/typography/typography.php wordt nog steeds gebruikt door %1$s. Neem contact op met de auteur van dit thema (NIET met Redux ondersteuning, we hebben geen controle over deze kwestie). Zij moeten hun project updaten om Redux 4 te gebruiken en dit bestand niet meer gebruiken. Het zal binnenkort worden verwijderd uit Redux.

note: translators: %1$s: template path.
en: The Redux 3 file ReduxCore/core/required.php is still in use by %1$s. Please contact the author of this theme (NOT Redux support, we have no control over this issue). They need to update their project to use Redux 4 and discontinue use of this file. It will soon be removed from Redux.
nl: Het Redux 3 bestand ReduxCore/core/vereist.php wordt nog steeds gebruikt door %1$s. Neem contact op met de auteur van dit thema (NIET met Redux ondersteuning, we hebben geen controle over deze kwestie). Zij moeten hun project updaten om Redux 4 te gebruiken en dit bestand niet meer gebruiken. Het zal binnenkort worden verwijderd uit Redux.

note: translators: %1$s: template path.
en: The Redux 3 file ReduxCore/core/panel.php is still in use by %1$s. Please contact the author of this theme (NOT Redux support, we have no control over this issue). They need to update their project to use Redux 4 and discontinue use of this file. It will soon be removed from Redux.
nl: Het Redux 3 bestand ReduxCore/core/panell.php wordt nog steeds gebruikt door %1$s. Neem contact op met de auteur van dit thema (NIET met Redux ondersteuning, we hebben geen controle over deze kwestie). Zij moeten hun project updaten om Redux 4 te gebruiken en dit bestand niet meer gebruiken. Het zal binnenkort worden verwijderd uit Redux.

note: translators: %1$s: template path.
en: The Redux 3 file ReduxCore/core/newsflash.php is still in use by %1$s. Please contact the author of this theme (NOT Redux support, we have no control over this issue). They need to update their project to use Redux 4 and discontinue use of this file. It will soon be removed from Redux.
nl: Het Redux 3 bestand ReduxCore/core/newsflash.php wordt nog steeds gebruikt door %1$s. Neem contact op met de auteur van dit thema (NIET met Redux ondersteuning, we hebben geen controle over deze kwestie). Zij moeten hun project updaten om Redux 4 te gebruiken en dit bestand niet meer gebruiken. Het zal binnenkort worden verwijderd uit Redux.

note: translators: %1$s: template path.
en: The Redux 3 file ReduxCore/core/enqueue.php is still in use by %1$s. Please contact the author of this theme (NOT Redux support, we have no control over this issue). They need to update their project to use Redux 4 and discontinue use of this file. It will soon be removed from Redux.
nl: Het Redux 3 bestand ReduxCore/core/enqueue.php wordt nog steeds gebruikt door %1$s. Neem contact op met de auteur van dit thema (NIET met Redux ondersteuning, we hebben geen controle over deze kwestie). Zij moeten hun project updaten om Redux 4 te gebruiken en dit bestand niet meer gebruiken. Het zal binnenkort worden verwijderd uit Redux.

note: translators: %1$s: template path.
en: The Redux 3 file ReduxCore/core/dashboard.php is still in use by %1$s. Please contact the author of this theme (NOT Redux support, we have no control over this issue). They need to update their project to use Redux 4 and discontinue use of this file. It will soon be removed from Redux.
nl: Het Redux 3 bestand ReduxCore/core/dashboard.php wordt nog steeds gebruikt door %1$s. Neem contact op met de auteur van dit thema (NIET de ondersteuning van Redux, we hebben geen controle over dit probleem). Ze moeten hun project updaten om Redux 4 te gebruiken en het gebruik van dit bestand stoppen. Het zal binnenkort worden verwijderd uit Redux.

en: Please ask the author of this theme to update them as functionality issues could arise.
nl: Vraag de auteur van dit thema om ze te updaten, omdat er functionaliteitsproblemen kunnen ontstaan.

note: translators: %1$s: template path.
en: Redux Panel Template %1$s does not exist. Please reinstall Redux to replace this file.
nl: Redux paneel template %1$s bestaat niet. Installeer Redux opnieuw om dit bestand te vervangen.

note: translators: %1$s: template path.
en: Redux Panel Template %1$s cannot be read. Please check the permissions for this file.
nl: Redux paneel template %1$s kan niet worden gelezen. Controleer de rechten voor dit bestand.

en: Original Icon Select field that maintains backward compatibility with the original extension.
nl: Origineel pictogram selectieveld dat achterwaartse compatibiliteit behoudt met de originele extensie.

en: Legacy Icon Select
nl: Verouderd pictogram selectie

en: Remove Icon
nl: Pictogram verwijderen

en: Add Icon
nl: Pictogram toevoegen

en: Error retrieving stylesheet
nl: Fout bij het ophalen van stylesheet

en: No data available.
nl: Geen gegevens beschikbaar.

en: Error: Invalid nonce verification.
nl: Fout: ongeldige nonce verificatie.

en: User Settings
nl: Gebruiker instellingen

en: Unable to create a profile due an empty profile array or the profile variable passed was not an array.
nl: Kan geen profiel aanmaken wegens een lege profiel array of de doorgegeven profiel variabele was geen array.

en: Choose Font file or ZIP of font files.
nl: Selecteer lettertype bestand of ZIP van lettertype bestanden.

en: Conversion complete.  Refreshing page...
nl: Conversie afgerond.  Pagina verversen...

en: An unknown error occurred. Please try again.
nl: Een onbekende fout heeft zich voorgedaan. Probeer opnieuw.

en: The only file(s) imported were those uploaded.  Please refresh the page to continue (making note of any errors before doing so, please).
nl: Alleen de geüploade bestanden zijn geïmporteerd.  Vernieuw de pagina om verder te gaan (noteer eerst eventuele fouten).

en: Converting font file(s)...
nl: Lettertype bestand(en) converteren...

en: Unzipping archive and generating any missing font files.
nl: Archief uitpakken en ontbrekende lettertype bestanden genereren.

en: There was an error deleting your font:
nl: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van je lettertype:

en: No Custom Fonts Found
nl: Geen aangepaste lettertypen gevonden

en: Add Font
nl: Lettertype toevoegen

en: Error
nl: Fout

en: Font Control
nl: Lettertype controle

en: ZIP error. Your font could not be converted at this time. Please try again later.
nl: ZIP fout. Je lettertype kon op dit moment niet worden geconverteerd. Probeer het later nog eens.

en: Your font could not be converted at this time. Please try again later.
nl: Je lettertype kon op dit moment niet worden geconverteerd. Probeer het later nog eens.

en: No valid font file was found.
nl: Er is geen geldig lettertype bestand gevonden.

en: Unidentified error.
nl: Ongeïdentificeerde fout.

en: File type not recognized.
nl: Bestand type niet herkend.

en: Unzipping failed.
nl: Uitpakken is mislukt.

en: Attachment does not exist.
nl: Bijlage bestaat niet.

en: Unable to delete font file(s).
nl: Kan lettertype bestand(en) niet verwijderen.

en: API Key
nl: API-sleutel

note: translators: %1$s: Google Maps API Key url. %2$s: Google Maps Usage URL.
en: Once you have obtained an API Key, please enter it in the text box below and save the options panel.
nl: Zodra je een API-sleutel hebt verkregen, vul deze dan in het onderstaande tekst box in en sla het optie paneel op.

note: translators: %1$s: Google Maps API Key url. %2$s: Google Maps Usage URL.
en: Google Maps supports 25,000 free map loads per 24 hours for 90 consecutive days.  In the events you run a high volume site, you may need to obtain an API Key to continue using Google Map output beyond the free quota.  To sign up for an API Key, please visit the %1$s site.  For more information about Google Map usage limits, please visit the %2$s guide.
nl: Google Maps ondersteunt 25.000 gratis kaart ladingen per 24 uur gedurende 90 opeen volgende dagen.  Als je een site met een hoog volume beheert, heb je mogelijk een API-sleutel nodig om Google Map uitvoer te blijven gebruiken buiten het gratis quotum.  Om je aan te melden voor een API-sleutel, ga je naar de %1$s site.  Ga voor meer informatie over de gebruik limieten van Google Map naar de %2$s gids.

en: Google Map Usage Limits
nl: Google Map gebruik beperkingen

en: Get an API Key
nl: Verkrijg een API-sleutel

en: Google Map API Key
nl: Google Map API-sleutel

en: Marker Info
nl: Marker info

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Country
nl: Land

en: ZIP Code
nl: Postcode

en: State
nl: Staat

en: City
nl: Plaats

en: Street
nl: Straat

en: Address
nl: Adres

en: The returned place contains no geometric data.
nl: De geretourneerde plaats bevat geen geometrische gegevens.

en: Left mouse down on top of me to move me!
nl: Linker muisknop op bovenkant van mij om mij te verplaatsen!

en: Enter your address
nl: Vul je adres in

en: Your Google Fonts are out of date. To update them, please click one of the following:
nl: Je Google Fonts zijn verouderd. Klik op een van de volgende punten om ze te updaten:

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Create Widget Area
nl: Widget gebied creëren

note: translators: %1$s: Settings page URL.  %2$s: Closing a tag.
en: Control which icons are displayed and their urls on the %1$sssettings page%2$s
nl: Bepaal welke pictogrammen worden weergegeven en hun URL's op de pagina %1$ssinstellingen.%2$s

en: Social
nl: Sociaal

en: Display social media links
nl: Toon links naar sociale media

en: YouTube square
nl: YouTube vierkant

en: YouTube play
nl: YouTube Play

en: Xing square
nl: Xing vierkant

en: Vimeo square
nl: Vimeo vierkant

en: Twitter square
nl: Twitter vierkant

en: Tumblr square
nl: Tumblr vierkant

en: Stumble Upon circle
nl: Stumble Upon circel

en: Steam square
nl: Steam vierkant

en: Steam
nl: Stoom

en: Stack Exchange
nl: Stack uitwisseling

en: Share square
nl: Share vierkant

en: Ren Ren
nl: Ren ren

en: Reddit square
nl: Reddit vierkant

en: Pinterest square
nl: Pinterest vierkant

en: Page Lines
nl: Pagina regels

en: LinkedIn square
nl: LinkedIn vierkant

en: Google Plus square
nl: Google Plus vierkant

en: git tip
nl: Git tip

en: github square
nl: GitHub square

en: github alt
nl: GitHub alt

en: github
nl: GitHub

en: git square
nl: Git vierkant

en: Facebook square
nl: Facebook vierkant

en: Deviantart
nl: DeviantArt

en: Delicious
nl: Heerlijk

en: Bitbucket square
nl: Bitbucket vierkant

en: behance square
nl: behance vierkant

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

note: translators: %1$s: Widget page HTML/URL. %s: widget admin URL.
en: Go to the %1$s page to add the Redux Social Widget to any active widget area.
nl: Ga naar de %1$s pagina om de Redux Social widget toe te voegen aan een actief widget gebied.

en: Accordion
nl: Accordeon

en: Content
nl: Inhoud

en: Search...
nl: Zoek...

en: Multi Media
nl: Multi media

note: translators: %s: Upload limit.
en: Maximum upload limit of %s reached/exceeded.
nl: Maximale upload limiet van %s bereikt/overschreden.

note: translators: %s: Filename.
en: %s already exists in your file queue.
nl: %s bestaat al in je bestand wachtrij.

en: Select File(s)
nl: Selecteer bestand(en)

en: File:
nl: Bestand:

en: Remove Image
nl: Afbeelding verwijderen

en: Add or Upload File(s)
nl: Bestand toevoegen of uploaden

en: Date / Time
nl: Datum/tijd

en: Time
nl: Tijd

en: field is not supported within the Repeater field.
nl: veld wordt niet ondersteund binnen het herhaling veld.

en: The
nl: De

en: Customizing
nl: Aan het aanpassen

note: translators: &#9656; is the unicode right-pointing triangle, and %s is the section title in the Customizer
en: Customizing &#9656; %s
nl: Aan het aanpassen &#9656; %s

en: Add
nl: Toevoegen

en: Search for field(s)
nl: Doorzoek de veld(en)

en: Reset
nl: Resetten

en: Did you know that Redux sets a global variable for you? To access any of your saved options from within your code you can use your global variable: $s
nl: Wist je dat Redux een globale variabele voor je instelt? Om toegang te krijgen tot een van je opgeslagen opties vanuit je code kun je je globale variabele gebruiken: $s

en: Title Font
nl: Titel lettertype

en: Typography Site Description
nl: Typografie site beschrijving

en: Three
nl: Drie

en: Two
nl: Twee

en: One
nl: Een

en: Zero
nl: Nul

en: The items in this select were added via a callback function.
nl: De items in deze selectie zijn toegevoegd via een callback functie.

en: Select Option using a Callback
nl: Selecteer optie met behulp van een callback

en: Capabilities Select Option w/ AJAX Loading
nl: Rechten selecteer optie met Ajax laden

en: Terms Multi Select Option
nl: Optie voor meerdere selectievoorwaarden

en: Terms Select Option
nl: Optie selecteren voorwaarden

note: translators: %1$s: Widget Admin URL.
en: Widgets page
nl: Widgets pagina

note: translators: %1$s: Widget Admin URL.
en: To see it in action, head over to your %1$s
nl: Om het in actie te zien, ga naar je %1$s

en: Widget Areas is Already Running!
nl: Widget gebieden draaien al!

en: Widget Areas
nl: Widget gebieden

en: Home Layout
nl: Home lay-out

en: JQuery UI slider description. Min: 1, max: 500, step: 3, default value: 45
nl: Beschrijving van de JQuery UI slider. Min: 1, max: 500, stap: 3, standaardwaarde: 45

en: JQuery UI Slider Example 1
nl: JQuery UI slider voorbeeld 1

en: With the "section" field you can create indent option sections.
nl: Met het veld "sectie" kun je inspring optie secties maken.

en: Media Options
nl: Media opties

en: Input 2
nl: Invoer 2

en: Input 1
nl: Invoer 1

en: Home Settings
nl: Home instellingen

en: Cool Options
nl: Cool opties

en: Click an icon to activate it, drag and drop to change the icon order.
nl: Klik op een pictogram om het te activeren, verslepen om de volgorde van de pictogrammen te wijzigen.

en: Social Profiles
nl: Sociale profielen

en: True/False return for child theme active check (Blank indicates False).
nl: Waar/onwaar retour voor sub thema actieve controle (Blanco betekent onwaar).

en: Path to the theme translation files.
nl: Pad naar de vertaal bestanden van het thema.

en: The text domain used in the theme for translation purposes.
nl: Het tekst domein dat in het thema wordt gebruikt voor vertaal doeleinden.

en: Tags used to describe the theme.
nl: Tags gebruikt om het thema te beschrijven.

en: If the theme is published.
nl: Als het thema is gepubliceerd.

en: The folder name of the current theme.
nl: De map naam van het huidige thema.

en: The version of the theme.
nl: De versie van het thema.

en: The website of the theme author.
nl: De site van de thema auteur.

en: The theme's author.
nl: De auteur van het thema.

en: The description of the theme.
nl: Een beschrijving van het thema.

en: The URL to the theme's directory.
nl: De URL naar de folder van het thema.

en: Theme name as given in theme's style.css.
nl: Thema naam zoals gegeven in style.css van het thema.

note: translators: %1$s: PHP Date Format URL.
en: PHP Date Format Table
nl: PHP datum format tabel

note: translators: %1$s: PHP Date Format URL.
en: Returns the current year.  Any date format characters as specified by the %1$s may be used.
nl: Retourneert het huidige jaar. Elk datum format karakter zoals gespecificeerd door %1$s kan worden gebruikt.

en: Returns the WordPress lost password URL.
nl: Geeft de URL terug voor het verloren wachtwoord van WordPress.

en: Returns the WordPress register URL.
nl: Geeft de registratie URL van WordPress terug.

en: Returns the WordPress logout URL.
nl: Geeft de WordPress uitlog URL terug.

en: Returns the WordPress login URL.
nl: Geeft de WordPress login URL terug.

en: Displays the comments RSS 2.0 feed URL (/comments/feed).
nl: Toont de reacties RSS 2.0 feed URL /reacties/feed).

en: Displays the comments Atom feed URL (/comments/feed).
nl: Toont de reacties van Atom feed URL (/reacties/feed).

en: Displays the RSS 2.0 feed URL (/feed).
nl: Toont de RSS 2.0 feed URL (/feed).

en: Displays the RSS 0.92 feed URL (/feed/rss).
nl: Toont de RSS 0.92 feed URL (/feed/rss).

en: Displays the RDF/RSS 1.0 feed URL (/feed/rfd).
nl: Toont de RDF/RSS 1.0 feed URL (/feed/rfd).

en: Displays the Atom feed URL (/feed/atom).
nl: Toont de Atom feed URL (/feed/atom).

en: Displays the Pingback XML-RPC file URL (xmlrpc.php).
nl: Toont de URL van het Pingback XML RPC bestand (xmlrpc.php).

en: Child template Directory.
nl: Sub template folder.

en: Template directory.
nl: Template folder.

en: Child template URI.
nl: Sub template URI.

en: Displays the stylesheet directory of the active theme.
nl: Toont de stylesheet folder van het actieve thema.

en: Displays the primary CSS (usually style.css) file URL of the active theme.
nl: Toont de URL van het primaire CSS bestand (meestal style.css) van het actieve thema.

en: Displays the language of WordPress.
nl: Toont de taal van WordPress.

en: Displays true/false check if the Text Direction of WordPress HTML pages is left instead of right.
nl: Toont een waar/onwaar vinkje als de tekstrichting van WordPress HTML pagina's links is in plaats van rechts.

en: Displays true/false check if WordPress is running in multisite mode.
nl: Toont een waar/onwaar controle of WordPress in multisite modus wordt uitgevoerd.

en: Displays the Content-Type of WordPress HTML pages (default: "text/html"). This data is retrieved from the "html_type" record in the wp_options table. Themes and plugins can override the default value using the pre_option_html_type filter.
nl: Toont de inhoud Type van WordPress HTML pagina's (standaard: "text/html"). Deze gegevens worden opgehaald uit het "html_type" record in de wp_opties tabel. Thema's en plugins kunnen de standaardwaarde overschrijven met behulp van de pre_option_html_type filter.

en: Displays the WordPress Version you use. This data is retrieved from the $wp_version variable set in wp-includes/version.php.
nl: Toont de WordPress versie die je gebruikt. Deze gegevens worden opgehaald uit de $wp_version variabele die is ingesteld in wp-includes/version.php.

en: Displays the "Encoding for pages and feeds" set in Settings > Reading. This data is retrieved from the "blog_charset" record in the wp_options.
nl: Toont de "Codering voor pagina's en feeds" ingesteld in instellingen > lezen. Deze gegevens worden opgehaald uit het "blog_charset" record in de wp_opties.

en: Displays the "E-mail address" set in Settings > General. This data is retrieved from the "admin_email" record in the wp_options table.
nl: Toont het "E-mailadres" dat is ingesteld in Instellingen > Algemeen. Deze gegevens worden opgehaald uit de "admin_ e-mail" record in de wp_opties tabel.

en: Displays the "Site address (URL)" set in Settings > General. This data is retrieved from the "home" record in the wp_options table.
nl: Toont het "Site adres (URL)" ingesteld in Instellingen > Algemeen. Deze gegevens worden opgehaald uit het "home" record in de wp_opties tabel.

en: Return the root site, not the current sub-site.
nl: Geef de hoofd site terug, niet de huidige sub site.

en: Displays the "WordPress address (URL)" set in Settings > General. This data is retrieved from the "siteurl" record in the wp_options table. Consider using *root_url* instead, especially for multi-site configurations using paths instead of subdomains (it will return the root site not the current sub-site).
nl: Toont het "WordPress adres (URL)" dat is ingesteld in Instellingen > Algemeen. Deze gegevens worden opgehaald uit het "siteurl" record in de wp_opties-tabel. Overweeg om in plaats daarvan *root_url* te gebruiken, vooral voor multi-site configuraties die paden in plaats van sub domeinen gebruiken (het zal de hoofd site retourneren, niet de huidige sub site).

en: Displays the "Tagline" set in Settings > General. This data is retrieved from the "blogdescription" record in the wp_options table.
nl: Toont de "slogan" ingesteld in Instellingen > Algemeen. Deze gegevens worden opgehaald uit de "blogdescription" record in de wp_opties tabel.

en: Displays the "Site Title" set in Settings > General. This data is retrieved from the "blogname" record in the wp_options table.
nl: Toont de "Site titel" ingesteld in Instellingen > Algemeen. Deze gegevens worden opgehaald uit het "blog naam" record in de wp_opties tabel.

en: Function
nl: Functie

en: Switch Field
nl: Schakel veld

en: Listing Field
nl: Lijst veld

en: Select Field
nl: Selecteer veld

en: Repeater Demo
nl: Herhaler demo

en: Repeater
nl: Herhaler

en: max_file_limit has been set to 5.
nl: max_file_limit is ingesteld op 5.

en: Alternative media field which allows for multi selections
nl: Alternatief media veld dat meerdere selecties mogelijk maakt

en: Multi Media Selector
nl: Multi media selector

en: Click the Add Date button above to fill out this field.
nl: Klik op de knop datum toevoegen hierboven om dit veld in te vullen.

en: Alert
nl: Waarschuwing

en: Add Date
nl: Datum toevoegen

en: Click the Add Date button to add the current date into the text field below.
nl: Klik op de knop datum toevoegen om de huidige datum toe te voegen aan de tekst veld hieronder.

en: Run javascript in the options panel from button clicks.
nl: Voer JavaScript uit in het optie scherm vanuit knop klikken.

en: JS Button
nl: JS knop

en: Select an icon.
nl: Selecteer een pictogram.

en: Icon Select
nl: Icoon selecteren

en: This map is set using only latitude and longitude with a zoom factor of 7.  When setting a Google map using lat/long, address information will not be returned.
nl: Deze kaart is ingesteld met alleen breedte- en lengtegraad met een zoom factor van 7. Bij het instellen van een Google kaart met breedte/lengte wordt er geen adres informatie geretourneerd.

en: This map is set using only address information with a zoom factor of 3.  Lat/Long is returned automatically.
nl: Deze kaart is ingesteld met alleen adres informatie en een zoomfactor van 3.  Lat/Long wordt automatisch teruggegeven.

en: Both time and date have min and max values.
nl: Zowel tijd als datum hebben minimale en maximale waarden.

en: Min Max demo
nl: Min max demo

en: Popup shows only the time picker.
nl: Pop-up toont alleen de tijdkiezer.

en: Time only input
nl: Alleen tijd invoer

en: Popup shows only the date picker.
nl: Pop-up toont alleen de datumkiezer.

en: Date only input
nl: Alleen datum invoer

en: Display when the split argument is set to true.
nl: Tonen wanneer het split argument is ingesteld op waar.

en: Split Date / Time input
nl: Splits datum/tijd invoer

en: Display when the split argument is set to false
nl: Weergeven wanneer het split argument is ingesteld op onwaar

en: Single Date / Time input
nl: Enkele datum/tijd invoer

en: Date / Time Picker
nl: Datum & tijd kiezer

en: Custom Fonts Typography
nl: Aangepaste lettertype typografie

en: Custom Fonts
nl: Aangepaste lettertypen

en: These colors are not assigned to any group.
nl: Deze kleuren zijn niet toegewezen aan een groep.

en: Set body and content colors here.
nl: Stel hier de kleuren van de body en inhoud in.

en: Set header and nav colors here. (Group open by default)
nl: Stel hier de kleuren van de header en navigatie in. (Groep standaard geopend)

en: If you're using the theme 2023, you will be able to see many changes on the current site.
nl: Als je het thema 2023 gebruikt, kun je veel veranderingen zien op de huidige site.

en: Save and load color schemes
nl: Opslaan en laden van kleuren schema's

en: Color Schemes
nl: Kleurenschema's

en: I scorn you, scurvy companion!
nl: Ik minacht je, schurken maat!

en: Yes, another switch, but you're free to use any field you like.
nl: Ja, nog een schakelaar, maar je bent vrij om elk veld te gebruiken dat je wilt.

en: The tartness of his face sours ripe grapes.
nl: De zuurheid van zijn gezicht verzuurt rijpe druiven.

en: Look, another sample text box.
nl: Kijk, nog een voorbeeld tekst box.

en: Accordion Section Two (no subtitle)
nl: Accordeon sectie twee (geen ondertitel)

en: Physician, heal thyself!
nl: Dokter, genees jezelf!

en: Switch, for some other important task!
nl: Schakel over naar een andere belangrijke taak!

en: Frailty, thy name is woman!
nl: Zwakheid, je naam is vrouw!

en: Text box for some noble purpose.
nl: Tekst box voor een nobel doel.

en: Section one with subtitle
nl: Sectie één met ondertitel

en: Accordion Section One
nl: Accordeon sectie één

en: Test Hint
nl: Test hint

en: Disable Section
nl: Sectie uitschakelen

en: Disable Field
nl: Veld uitschakelen

en: Site Header Box Shadow with inset and drop shadows.
nl: Site header box shadow met invoeg en schaduw effecten.

en: Box Shadow
nl: Box schaduw

en: Body Border Option
nl: Body rand optie

en: Palette
nl: Palet

en: A100 Material Design Colors.
nl: A100 materiaal ontwerp kleuren.

en: Red Material Design Colors.
nl: Rode materiaal ontwerp kleuren.

en: Primary Material Design Colors.
nl: Primaire materiaal ontwerp kleuren.

en: All Material Design Colors.
nl: Alle materiaal ontwerp kleuren.

en: Set the Widget Title color here.
nl: Stel hier de kleur van de widget titel in.

en: User defined colors with round selectors.
nl: Gebruikers gedefinieerde kleuren met ronde selectoren.

en: Color Palette Control
nl: Kleuren palet besturing

en: Color Palette
nl: Kleuren palet

en: Text Field w/ placeholder using custom data object.
nl: Tekst veld met aangepast gegeven object als plaatshouder.

en: Sortable Toggle Option
nl: Sorteerbare toggle optie

en: These fields can be fully translated by WPML (WordPress Multi-Language). This serves as an example for you to implement. For extra details look at our WPML Implementation documentation:
nl: Deze velden kunnen volledig vertaald worden met WPML (WordPress Multi Language). Dit dient als voorbeeld voor je om te implementeren. Voor meer details bekijk onze WPML implementatie documentatie:

en: Uses the custom function redux_custom_sanitize to capitalize every other letter.
nl: Gebruikt de aangepaste functie redux_custom_santize om elke andere letter naar hoofdletter om te zetten.

en: Text Option - Custom Sanitize
nl: Tekst optie - Aangepaste sanering

en: Uses the WordPress sanitize_title function to format text.
nl: Gebruikt de WordPress sanitize_title functie om tekst te formatteren.

en: Text Option - Sanitize Title
nl: Tekst optie - Titel saneren

en: Uses the strtoupper function to force all uppercase characters.
nl: Gebruikt de strtoupper functie om alle hoofdletters te forceren.

en: Text Option - Force Uppercase
nl: Tekst optie - Hoofdletters forceren

en: Field Sanitizing
nl: Veld sanitering

en: Select Right Sidebar
nl: Selecteer juiste zijbalk

en: Select Left Sidebar
nl: Selecteer linker zijbalk

en: Both Sidebars
nl: Beide zijbalken

en: Right Sidebar
nl: Zijbalk rechts

en: Left Sidebar
nl: Zijbalk links

en: No Sidebars
nl: Geen zijbalken

en: Select a different option to display its value.  Required may be used to display multiple & reusable fields
nl: Selecteer een andere optie om de waarde weer te geven.  Vereist kan worden gebruikt om meerdere herbruikbare velden weer te geven

en: Select Required Example
nl: Selecteer vereist voorbeeld

en: Nested ACE Editor Field
nl: Genest ACE editor veld

en: Nested Editor Field
nl: Genest editor veld

en: Nested Textarea Field
nl: Genest tekstgebied veld

en: Nested Text Field
nl: Genest tekstveld

en: Show ACE Editor
nl: Toon ACE editor

en: Show WP Editor
nl: Toon WP editor

en: Show Textarea Field
nl: Toon tekstgebied veld

en: Show Text Field
nl: Toon tekstveld

en: Click any button to show different fields based on their <code>required</code> statements.
nl: Klik op een knop om verschillende velden te tonen op basis van hun <code>vereiste</code> verklaringen.

en: Multiple Nested Required Examples
nl: Meervoudig genest vereist voorbeelden

en: Click <code>On</code> to see another set of options appear.
nl: Klik op <code>Aan</code> om een andere string opties te zien verschijnen.

en: Nested Required Example
nl: Genest vereist voorbeeld

en: This text field is only show when the above switch is set to <code>On</code>, using the <code>required</code> argument.
nl: Dit tekstveld wordt alleen getoond wanneer de bovenstaande schakelaar is ingesteld op <code>Aan</code>, met het <code>vereiste</code> argument.

en: Basic Text Field
nl: Basis tekstveld

en: Click <code>On</code> to see the text field appear.
nl: Klik op <code>Aan</code> om het tekstveld te zien verschijnen.

en: Basic Required Example
nl: Basis vereist voorbeeld

en: Raw Field <code>full_width</code> set to <code>false</code>
nl: Ruw veld <code>full_width</code> ingesteld op <code>false</code>

en: Testing filter hook!
nl: Testen van filter hook!

en: Opt 1
nl: Optie 1

en: This Section should be visible only in Customizer
nl: Deze sectie moet alleen zichtbaar zijn in de customizer

en: Disabling
nl: Het uitschakelen van

en: Please select the sidebar you would like to display on this page. Note: You must first create the sidebar under Appearance > Widgets.
nl: Selecteer de zijbalk die je wil weergeven op deze pagina. Let op: je moet eerst de zijbalk aanmaken onder Weergave > Widgets.

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Required arguments work across metaboxes! Click on Color Field under Metabox Options then adjust this field to see the fields within show or hide.
nl: Vereiste argumenten werken over metaboxen heen! Klik op kleurveld onder metabox opties en pas dit veld aan om te zien welke velden binnenin worden weergegeven of verborgen.

en: Cross Box Required
nl: Kruis box vereist

en: Layout
nl: Lay-out

en: Color Field
nl: Kleur veld

en: Textarea Field
nl: Tekstgebied veld

en: Text Fields
nl: Tekst velden

en: JQuery UI slider description. Min: 0, max: 300, step: 5, default value: 75
nl: JQuery UI slider beschrijving. Min: 0, max: 300, stap: 5, standaardwaarde: 75

en: JQuery UI Slider Example 2 w/ Steps (5)
nl: JQuery UI slider voorbeeld 2 met stappen (5)

en: Option 3
nl: Optie 3

en: Option 2
nl: Optie 2

en: Option 1
nl: Optie 1

en: Basic Radio Button field.
nl: Basis radio knop veld.

en: Radio Button
nl: Radio knop

en: Basic Checkbox field.
nl: Basis selectievakje veld.

en: Redux Framework was created with the developer in mind. It allows for any theme developer to have an advanced theme panel with most of the features a developer would need. For more information check out the Github repo at:
nl: Redux framework is gemaakt met de ontwikkelaar in gedachten. Het stelt elke thema ontwikkelaar in staat om een geavanceerd thema paneel te hebben met de meeste functies die een ontwikkelaar nodig zou hebben. Voor meer informatie bekijk de Github repo op:

en: Metabox Options
nl: Metabox opties

en: This is a <strong>hint</strong> tool-tip for the text field.<br/><br/>Add any HTML-based text you like here.
nl: Dit is een <strong>hint</strong> tool-tip voor het tekstveld. <br/><br/>Voeg hier elke HTML-gebaseerde tekst toe die je wil.

en: Find us on LinkedIn
nl: Vind ons op LinkedIn

en: Follow us on Twitter
nl: Volg ons op Twitter

en: Like us on Facebook
nl: Vind ons leuk op Facebook

en: Redux Canvas
nl: Redux canvas

en: Redux Full Width
nl: Redux volledige breedte

en: Redux Contained
nl: Redux bevat

en: By
nl: Door

en: Version:
nl: Versie:

note: translators: %1$s: URL, %2$s: close tag.
en: Maybe not! If you want to see what Redux is all about, click here to %1$sActivate Demo Mode%2$s.
nl: Misschien niet! Als je wil zien waar Redux over gaat, klik dan hier om %1$s de demo modus te activeren %2$s.

en: Maybe not! These items are using Redux. If you want to keep using them, Redux will need to remain installed and activated.
nl: Misschien niet! Deze items maken gebruik van Redux. Als je ze wil blijven gebruiken, moet Redux geïnstalleerd en geactiveerd blijven.

en: Did I install this?
nl: Heb ik dit geïnstalleerd?

en: Redux is the world's most powerful and widely used WordPress interface builder. We are trusted by millions of developers and end users world-wide.
nl: Redux is 's werelds krachtigste en meest gebruikte WordPress interfacebouwer. We worden vertrouwd door miljoenen ontwikkelaars en eindgebruikers over de hele wereld.

en: Welcome to
nl: Welkom bij

en: Enable Panel Demo
nl: Inschakelen demo paneel

en: Disable Panel Demo
nl: Uitschakelen demo paneel

en: What is Redux?
nl: Wat is Redux?

en: rating. A huge thank you in advance!
nl: waardering. Bedankt bij voorbaat!

en: please leave us a
nl: laat ons een

en: If you like
nl: Als je wil

en: That URL slug is in use, please choose another.
nl: Die URL slug is al in gebruik, selecteer een andere.

en: Javascript has been successfully escaped.
nl: JavaScript is succesvol geëscapet.

en: Invalid HTML was found in this field and has been removed.
nl: Ongeldige HTML is gevonden in dit veld en is verwijderd.

note: translators: %1$s: sanitized value.  %2$s: Old value.
en: Sanitized value and saved as %1$s instead of %2$s.
nl: Geschoonde waarde opgeslagen als %1$s in plaats van %2$s.

note: translators: %1$s: sanitized value.  %2$s: Old value.
en: Invalid HTML color code %1$s. Please enter a valid code. No value was saved.
nl: Ongeldige HTML kleur code %1$s. Voer een geldige code in. Er is geen waarde opgeslagen.

en: folder. Embedding anything else will get your rejected from theme submission. Suspected Redux package file(s):
nl: map. Als je iets anders insluit, wordt je thema afgewezen. Verdachte Redux pakket bestand(en):

en: It appears that you have embedded the full Redux package inside your theme. You need only embed the
nl: Het lijkt erop dat je het volledige Redux pakket in je thema hebt ingebed. Je hoeft alleen de

en: The following arguments MUST be used for WP.org submissions, or you will be rejected because of your Redux configuration.
nl: De volgende argumenten MOETEN worden gebruikt voor WP.org inzendingen, of je wordt afgewezen vanwege je Redux configuratie.

en: or your theme will be rejected by WP.org theme submission because of Redux.
nl: of je thema wordt afgewezen door WP.org vanwege Redux.

en: You MUST delete
nl: Je MOET verwijderen

en: REQUIRED
nl: VEREIST

en: or your theme will be rejected because of Redux.
nl: of je thema wordt afgewezen vanwege Redux.

en: this document
nl: dit document

en: suggested that you read
nl: stelde voor dat je leest

en: strongly
nl: sterk

en: If you are submitting to WordPress.org Theme Repository, it is
nl: Als je indient bij WordPress.org thema repository, is het

en: RECOMMENDED
nl: AANBEVOLEN

en: warnings(s) were found!
nl: waarschuwing(en) gevonden!

en: Gradient Angle
nl: Gradiënt hoek

en: To Reach
nl: Te bereiken

en: From Reach
nl: Vanuit bereik

en: From Reach
nl: Vanuit bereik

en: radial
nl: radiaal

en: linear
nl: lineair

en: Gradient Type
nl: Gradiënttype

note: translators: Javascript reload command, link title.
en: Reload the page
nl: De pagina opnieuw laden

note: translators: Javascript reload command, link title.
en: Updated! %1$s to start using your updated fonts.
nl: Geüpdatet! %1$s om je geüpdatete lettertypen te gaan gebruiken.

note: translators: Aria title, link title.
en: Retry?
nl: Opnieuw?

note: translators: Aria title, link title.
en: Update Failed|msg. %1$s
nl: Update mislukt | msg. %1$s

en: Downloading Google Fonts...
nl: Google Fonts downloaden...

en: Blur
nl: Vervagen

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Shadow color
nl: Schaduw kleur

en: Shadow Color
nl: Schaduwkleur

en: one-time update
nl: eenmalige update

en: Automated updates
nl: Automatische updates

en: Margin Bottom
nl: Marge onderkant

en: Margin Top
nl: Marge bovenkant

en: blink
nl: knipperen

en: line-through
nl: doorgestreept

en: overline
nl: lijn boven tekst

en: underline
nl: onderstrepen

en: small-caps
nl: small caps

en: normal
nl: normaal

en: lowercase
nl: kleine letters

en: uppercase
nl: hoofdletter

en: capitalize
nl: omzetten naar hoofdletter

en: none
nl: geen

en: initial
nl: initieel

en: justify
nl: uitlijnen

en: center
nl: midden

en: right
nl: rechts

en: left
nl: links

en: inherit
nl: erven

en: Spread
nl: Spreiden

en: Blur Radius
nl: Radius vervagen

en: Vertical Length
nl: Verticale lengte

en: Horizontal Length
nl: Horizontale lengte

en: Shadow
nl: Schaduw

en: None
nl: Geen

en: Double
nl: Dubbele

en: Dotted
nl: Gestippeld

en: Dashed
nl: Gestreept

en: Solid
nl: Ononderbroken

en: Right Bottom
nl: Rechtsonder

en: Right center
nl: Rechts midden

en: Right Top
nl: Rechtsboven

en: Center Bottom
nl: Midden onder

en: Center Center
nl: Midden midden

en: Center Top
nl: Midden boven

en: Left Bottom
nl: Linksonder

en: Left center
nl: Links midden

en: Left Top
nl: Links bovenaan

en: Fixed
nl: Vast

en: Contain
nl: Bevat

en: Cover
nl: Omslagafbeelding

en: Content Box
nl: Inhoud box

en: Border Box
nl: Rand box

en: Inherit
nl: Erven

en: Repeat Vertically
nl: Herhaal verticaal

en: Repeat Horizontally
nl: Herhaal horizontaal

en: Repeat All
nl: Herhaal alles

en: No Repeat
nl: Niet herhalen

en: Unable to create a box due an empty box array or the box variable passed was not an array.
nl: Niet in staat om een box te creëren vanwege een lege box array of de box variabele die werd doorgegeven was geen array.

en: Your panel has unchanged values, would you like to save them now?
nl: Je paneel heeft ongewijzigde waarden, wil je ze nu opslaan?

en: Export File
nl: Bestand exporteren

en: Copy to Clipboard
nl: Kopieer naar klembord

en: Paste your clipboard data here.
nl: Plak je klembord gegevens hier.

en: Upload file
nl: Upload bestand

en: Import from Clipboard
nl: Importeren van klembord

en: [unassigned]
nl: [niet toegewezen]

en: Your panel has bundled copies of Redux Framework template files that are outdated!
nl: Je paneel bevat gebundelde kopieën van verouderde Redux framework template bestanden!

note: translators: %1$s is the field ID, %2$s is the field type.
en: Field %1$s could not be displayed. Field type %2$s was not found.
nl: Veld %1$s kon niet worden weergegeven. Veldtype %2$s is niet gevonden.

en: Hint Tooltip Preferences
nl: Hint tooltip voorkeuren

note: translators: %1$s: Upload URL.  %2$s: Codex URL.
en: outlined here
nl: beschreven hier

note: translators: %1$s: Upload URL.  %2$s: Codex URL.
en: We were unable to modify required files. Please ensure that %1$s has the proper read-write permissions, or modify your wp-config.php file to contain your FTP login credentials as %2$s.
nl: We konden de vereiste bestanden niet wijzigen. Zorg ervoor dat %1$s de juiste lees- en schrijfrechten heeft, of wijzig je wp-config.php bestand om je FTP logingegevens te bevatten als %2$s.

note: translators: %1$s Extension friendly name. %2$s: minimum Redux version.
en: This field will not render in your option panel, and features of this extension will not be available until the latest version of Redux Framework has been installed.
nl: Dit veld zal niet weergegeven worden in je optie paneel en functies van deze extensie zullen niet beschikbaar zijn totdat de laatste versie van Redux Framework is geïnstalleerd.

note: translators: %1$s Extension friendly name. %2$s: minimum Redux version.
en: You are currently running Redux Framework version
nl: Je draait nu Redux Framework versie

note: translators: %1$s Extension friendly name. %2$s: minimum Redux version.
en: The %1$s extension requires Redux Framework version %2$s or higher.
nl: De %1$s extensie vereist Redux Framework versie %2$s of hoger.

note: translators: 1: Redux, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
nl: Genoten van %1$s? Laat ons een %2$s beoordeling achter. We stellen je steun zeer op prijs!

en: Bold 700 Italic
nl: Vet 700 cursief

en: Bold 700
nl: Vet 700

en: Regular 400 Italic
nl: Normaal 400 cursief

en: Regular 400
nl: Normaal 400

en: Unable to create a section due an empty section array or the section variable passed was not an array.
nl: Niet mogelijk om een sectie te maken vanwege een lege sectie array of de doorgegeven sectie variabele was geen array.

en: Unable to create a section due to missing id and title.
nl: Niet in staat om een sectie te maken vanwege ontbrekende ID en titel.

en: Redux Framework is not installed. Please install it.
nl: Redux Framework is niet geïnstalleerd. Installeer het.

note: translators: This is only shown to developers, should not impact users.
en: was run before the %s hook and was delayed to avoid errors.
nl: werd uitgevoerd vóór de %s hook en werd vertraagd om fouten te voorkomen.

en: Warning, Premature Initialization
nl: Waarschuwing, vroegtijdige initialisatie

en: Cheatin&#8217; eh?
nl: Valsspelen, hè?

note: translators: %s = Instance name w/ HTML.
en: Debug information for the %s Redux instance.
nl: Debug informatie voor de %s Redux instantie.

en: Data directory
nl: Gegevens folder

en: Installation
nl: Installatie

en: Debug information specific to Redux Framework.
nl: Fout opsporing informatie specifiek voor Redux Framework.

en: The Redux upload directory
nl: De Redux upload folder

en: What is this?
nl: Wat is dit?

en: Redux Framework version 4 is activated but not loaded. Redux Framework version 3 is still installed and activated.  Please deactivate Redux Framework version 3.
nl: Redux Framework versie 4 is ingeschakeld maar niet geladen.  Redux Framework versie 3 is nog steeds geïnstalleerd en ingeschakeld. Deactiveer alstublieft Redux Framework versie 3.

note: Description of the plugin
en: Build better sites in WordPress fast!
nl: Bouw snel betere sites in WordPress!

en: Your current options will be replaced with the values of this import. Would you like to proceed?
nl: Je huidige opties worden vervangen door de waarden van deze import. Wil je doorgaan?

en: Select Color
nl: Selecteer kleur

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Choose
nl: Kiezen

en: Users Select Option
nl: Gebruikers selectie optie

en: This is a section created by adding a filter to the sections array. Can be used by child themes to add/remove sections from the options.
nl: Dit is een sectie die is gemaakt door een filter toe te voegen aan de sectie array. Kan door subthema's worden gebruikt om secties uit de opties toe te voegen/verwijderen.

en: Section via hook
nl: Sectie via hook

en: The field desc is NOT visible in customizer.
nl: Het veld desc is NIET zichtbaar in customizer.

en: The subtitle is NOT visible in customizer
nl: De ondertitel is NIET zichtbaar in de customizer

en: Customizer Only Option
nl: Optie alleen voor customizer

en: Customizer Only
nl: Alleen voor customizer

en: You can literally translate the values via key.
nl: Je kan de waarden letterlijk vertalen via de sleutel.

en: WPML Multi Checkbox
nl: WPML Multi-selectievakje

en: This string can be translated via WPML.
nl: Deze string kan worden vertaald met WPML.

en: WPML Text
nl: WPML tekst

en: WPML Integration
nl: WPML integratie

en: Field Required / Linking
nl: Vereist veld / koppeling

en: JS will be escaped
nl: JS zal worden escaped

en: Textarea Option - JS Validated
nl: Tekstgebied optie - JS gevalideerd

en: Custom HTML Allowed (wp_kses)
nl: Aangepaste HTML toegestaan (wp_kses)

en: HTML Allowed (wp_kses)
nl: HTML toegestaan (wp_kses)

en: Textarea Option - HTML Validated
nl: Tekstgebied optie - HTML gevalideerd

en: All HTML will be stripped
nl: Alle HTML wordt gestript

en: Textarea Option - No HTML Validated
nl: Tekstgebied optie - Geen HTML gevalideerd

en: Enter <code>1</code> and click <strong>Save Changes</strong> for an error message, or enter <code>2</code> and click <strong>Save Changes</strong> for a warning message.
nl: Voer <code>1</code> in en klik op <strong>Wijzigingen opslaan</strong> voor een fout bericht, of typ <code>2</code> en klik op <strong>Bewaar wijzigingen</strong> voor een waarschuwingsbericht.

en: Text Option - Custom Callback Validated
nl: Tekstoptie - Aangepaste callback gevalideerd

en: Text Option - Preg Replace Validated
nl: Tekstoptie - Preg vervangen gevalideerd

en: This field's default value was changed by a filter hook!
nl: De standaardwaarde van dit veld is gewijzigd door een filterhaak!

en: You decide.
nl: Jij beslist.

en: Text Option - Str Replace Validated
nl: Tekstoptie - Str vervangen gevalideerd

en: This must be a alpha numeric only.
nl: Dit mag alleen alfanumeriek zijn.

en: Text Option - No Special Chars Validated
nl: Tekstoptie - Geen speciale tekens gevalideerd

en: This must be a comma separated string of numerical values.
nl: Dit moet een door komma's gescheiden string van numerieke waarden zijn.

en: Text Option - Comma Numeric Validated
nl: Tekstoptie - Komma Numeriek gevalideerd

en: This must be numeric.
nl: Dit moet numeriek zijn.

en: Text Option - Numeric Validated
nl: Tekstoptie - Numeriek gevalideerd

en: This must be a URL.
nl: Dit moet een URL zijn.

en: Text Option - URL Validated
nl: Tekstoptie - URL gevalideerd

en: If you enter an invalid color it will be removed. Try using the text "blue" as a color.  ;)
nl: Als je een ongeldige kleur invoert, wordt deze verwijderd. Probeer de tekst "blue" als kleur te gebruiken. ;)

en: Multi Text Option - Color Validated
nl: Meervoudige tekstoptie - kleur gevalideerd

en: You can also pass an options array if you want. Set the default to whatever you like.
nl: Je kan desgewenst ook een array met opties doorgeven. Stel de standaard in op wat je maar wil.

en: Text Option with Data Attributes
nl: Tekstoptie met gegevensattributen

en: This is a little space under the Field Title in the Options table, additional info is good in here.
nl: Dit is een kleine ruimte onder de veldtitel in de tabel met opties, aanvullende informatie is hier goed.

en: Text Option - Email Validated
nl: Tekstoptie - E-mail gevalideerd

en: For full documentation on validation, visit:
nl: Ga voor volledige documentatie over validatie naar:

en: Field Validation
nl: Veld validatie

en: This is created with a callback function, so anything goes in this field. Make sure to define the function though.
nl: Dit wordt gemaakt met een callback functie, dus alles is mogelijk in dit veld. Zorg ervoor dat je de functie definieert.

en: This is a completely unique field type
nl: Dit is een volledig uniek veldtype

en: Custom Field Callback
nl: Aangepast veld callback

en: Advanced Features
nl: Geavanceerde functies

en: Standard Raw Field
nl: Standaard raw veld

en: Sorter
nl: Sorteerder

en: Date Option
nl: Datum optie

en: Date
nl: Datum

en: Additional Types
nl: Extra typen

en: Typography option with each property can be called individually.
nl: Typografische optie bij elke eigenschap kan afzonderlijk worden aangeroepen.

en: Specify the body font properties.
nl: Geef de eigenschappen van het hoofdlettertype op.

en: Body Font
nl: Body lettertype

en: Typography
nl: Typografie

en: JQuery UI spinner description. Min:20, max: 100, step:20, default value: 40
nl: JQuery UI spinner beschrijving. Min: 20, max: 100, stap: 20, standaardwaarde: 40

en: JQuery UI Spinner Example 1
nl: JQuery UI Spinner voorbeeld 1

en: Slider description. Min: 0, max: 1, step: .1, default value: .5
nl: Slider beschrijving. Min: 0, max: 1, stap: .1, standaardwaarde: .5

en: This example displays float values
nl: In dit voorbeeld worden zwevende waarden weergegeven

en: Slider Example 4 with float values
nl: Slider voorbeeld 4 met zwevende waarden

en: Slider description. Min: 0, max: 500, step: 5, slider 1 default value: 100, slider 2 default value: 300
nl: Slider beschrijving. Min: 0, max: 500, stap: 5, standaardwaarde slider 1: 100, standaardwaarde slider 2: 300

en: This example displays the values in select boxes
nl: In dit voorbeeld worden de waarden weergegeven in selectievakjes

en: Slider Example 3 with two sliders
nl: Slider voorbeeld 3 met twee sliders

en: Slider description. Min: 0, max: 800, step: 5, default value: 75
nl: Slider beschrijving. Min: 0, max: 800, stap: 5, standaardwaarde: 75

en: This example displays the value in a text box
nl: In dit voorbeeld wordt de waarde in een tekst box weergegeven

en: Slider Example 2 with Steps (5)
nl: Slidervoorbeeld 2 met stappen (5)

en: Slider description. Min: 1, max: 500, step: 1, default value: 250
nl: Slider beschrijving. Min: 1, max: 500, stap: 1, standaardwaarde: 250

en: This slider displays the value as a label.
nl: Deze slider geeft de waarde weer als een label.

en: Slider Example 1
nl: Slider voorbeeld 1

en: This allows you to set a json string or array to override multiple preferences in your theme.
nl: Hiermee kan je een json-string of -array instellen om meerdere voorkeuren in je thema te overschrijven.

en: Preset
nl: Vooraf ingesteld

en: Images Option
nl: Afbeeldingen optie

en: Select a background pattern.
nl: Selecteer een achtergrondpatroon.

en: Images Option (with tiles => true)
nl: Afbeeldingen optie (met tegels => true)

en: This uses some of the built in images, you can use them for layout options.
nl: Dit gebruikt enkele van de ingebouwde afbeeldingen, je kan ze gebruiken voor lay-outopties.

en: Images Option for Layout
nl: Afbeeldingenoptie voor lay-out

en: Image Select
nl: Afbeelding selecteren

en: Here's a list of all the elusive icons by name and icon.
nl: Hier is een lijst met alle ongrijpbare pictogrammen op naam en pictogram.

en: Elusive Icons Select Option
nl: Ongrijpbare pictogrammen selecteer optie

en: User Role Select Option
nl: Gebruikersrol selectie optie

en: Posts Multi Select Option
nl: Berichten meervoudige selectie optie

en: Posts Select Option2
nl: Berichten selecteer optie 2

en: This field also has sortable enabled!
nl: Dit veld is ook sorteerbaar ingeschakeld!

en: Post Type Multi Select Option + Sortable
nl: Berichttype meervoudige selectie optie + Sorteerbaar

en: Post Type Multi Select Option
nl: Bericht type multi select optie

en: Post Type Select Option
nl: Berichttype selectie optie

en: Menus Multi Select Option
nl: Menu's meervoudige selectie optie

en: Menus Select Option
nl: Menu's selectie optie

en: Tags Multi Select Option
nl: Tags meervoudige selectie optie

en: Tags Select Option
nl: Tags selectie optie

en: Pages Multi Select Option
nl: Pagina's meervoudige selectie optie

en: Pages Select Option
nl: Pagina's selectie optie

en: Categories Multi Select Option
nl: Categorieën meervoudige selectie optie

en: Categories Select Option
nl: Categorieën selectie optie

en: You can easily add a variety of data from WordPress.
nl: Je kan eenvoudig verschillende gegevens van WordPress toevoegen.

en: A preview of the selected image will appear underneath the select box.
nl: Een voorbeeld van de geselecteerde afbeelding verschijnt onder het selectievak.

en: Select Image
nl: Selecteer afbeelding

en: Multi Select Option
nl: Meervoudige selectie optie

en: Select Option with optgroup
nl: Selecteer Optie met optgroup

en: Select your themes alternative color scheme.
nl: Selecteer het alternatieve kleurenschema van je thema.

en: Theme Stylesheet
nl: Thema stylesheet

en: Select Option
nl: Selecteer optie

en: Select
nl: Selecteren

en: Select Fields
nl: Velden selecteren

en: Switch2 - Enable the above switch and this one for patterns to show
nl: Switch2 - Schakel de bovenstaande schakelaar in en deze om patronen te laten zien

en: Items set with a fold to this ID will hide unless this is set to the appropriate value.
nl: Items met een vouw naar deze ID worden verborgen, tenzij dit op de juiste waarde is ingesteld.

en: Also called a "fold" parent.
nl: Ook wel een "fold" ouder genoemd.

en: Switch - This and the next switch required for patterns to show
nl: Schakelaar - Deze en de volgende schakelaar die nodig is om patronen te laten zien

en: Look, it's on! Also hidden child elements!
nl: Kijk, het is aan! Ook verborgen sub elementen!

en: Switch - Nested Children, Enable to show
nl: Switch - Geneste kinderen, inschakelen om weer te geven

en: Switch Off
nl: Uitzetten

en: Look, it's on!
nl: Kijk, het is aan!

en: Switch On
nl: Schakel in

en: Switch
nl: Schakelaar

en: Button Set, Multi Select
nl: Knoppen set, meervoudige selectie

en: Button Set Option
nl: Knop Set optie

en: Button Set
nl: Knop instellen

en: Switch / Button Set
nl: Schakelaar / knop set

en: And now you can add more fields below and outside of the indent.
nl: En nu kan je onder en buiten het streepje meer velden toevoegen.

en: Field Subtitle
nl: Veld ondertitel

en: Field Title
nl: Veldtitel

en: With the "section" field you can create indented option sections.
nl: Met het veld "section" kan je ingesprongen optiesecties maken.

en: Section Example
nl: Sectie Voorbeeld

en: Section
nl: Sectie

en: This is a non-notice field with the <strong>critical</strong> style applied and an icon.
nl: Dit is een geen-bericht veld met de <strong>kritieke</strong> stijl toegepast en een pictogram.

en: This is non-notice field with the <strong>success</strong> style applied and an icon.
nl: Dit is een geen-bericht veld met de <strong>succes</strong> stijl toegepast en een pictogram.

en: This is non-notice field with the <strong>warning</strong> style applied and an icon.
nl: Dit is een geen-bericht veld met de <strong>waarschuwing</strong> stijl toegepast en een pictogram.

en: This is non-notice field with the <strong>info</strong> style applied.
nl: Dit is een geen-bericht veld met de <strong>info</strong> stijl toegepast.

en: This is non-notice field with the <strong>normal</strong> style applied.
nl: Dit is een geen-bericht veld met de <strong>normale</strong> stijl toegepast.

en: This is field with the <strong>custom</strong> style applied, color arg passed, and an icon.
nl: Dit is een veld met de <strong>aangepaste</strong> stijl toegepast, kleur argument doorgegeven en een pictogram.

en: This is an info field with the <strong>critical</strong> style applied and an icon.
nl: Dit is een informatieveld waarop de stijl <strong>critical</strong> is toegepast en een pictogram.

en: This is an info field with the <strong>success</strong> style applied and an icon.
nl: Dit is een informatieveld waarop de stijl <strong>success</strong> is toegepast en een pictogram.

en: This is an info field with the <strong>warning</strong> style applied.
nl: Dit is een informatieveld waarop de stijl <strong>warning</strong> is toegepast.

en: This is an info field with the <strong>info</strong> style applied. By default the <strong>normal</strong> style is applied.
nl: Dit is een informatieveld waarop de stijl <strong>info</strong> is toegepast. Standaard wordt de stijl <strong>normal</strong> toegepast.

en: This is a title.
nl: Dit is een titel.

en: This is the info field, if you want to break sections up.
nl: Dit is het informatieveld als je secties wil opsplitsen.

en: The spacer to the section menu as seen to the left (after this section block) is the divide "section". Also the divider below is the divide "field".
nl: De spacer naar het sectiemenu zoals links gezien (na dit sectieblok) is de scheiding "sectie ". De scheider hieronder is ook de scheiding "field".

en: Divide
nl: Scheiden

en: Presentation Fields
nl: Presentatievelden

en: Give us a link!
nl: Geef ons een link!

en: Description Here
nl: Beschrijving hier

en: This is a title
nl: Dit is een titel

en: This field will store all slides values into a multidimensional array to use into a foreach loop.
nl: In dit veld worden alle slides waarden opgeslagen in een multi dimensionale array om in een foreach loop te gebruiken.

en: Unlimited slides with drag and drop sorting.
nl: Onbeperkte slides met slepen en neerzetten sortering.

en: Slides Options
nl: Slides opties

en: Upload Anything - Disabled Mode
nl: Alles uploaden - Uitgeschakelde modus

en: Media No Preview
nl: Media Geen voorbeeld

en: This represents the minimalistic view. It does not have the preview box or the display URL in an input box.
nl: Dit vertegenwoordigt de minimalistische visie. Het heeft niet de voorbeeld box of de zichtbare URL in een invoer box.

en: Media w/o URL
nl: Media met/zonder URL

en: Upload any media using the WordPress native uploader
nl: Upload alle media met behulp van de native uploader van WordPress

en: Basic media uploader with disabled URL input field.
nl: Standaard media uploader met uitgeschakeld URL invoerveld.

en: Media w/ URL
nl: Media met/zonder URL

en: Create a new Gallery by selecting existing or uploading new images using the WordPress native uploader
nl: Maak een nieuwe galerij door bestaande afbeeldingen te selecteren of door nieuwe afbeeldingen te uploaden met de native uploader van WordPress

en: Gallery
nl: Galerij

en: Media Uploads
nl: Media uploads

en: You can enable or disable any piece of this field. Top, Right, Bottom, Left, or Units.
nl: Je kan elk deel van dit veld in- of uitschakelen. Boven, Rechts, Onder, Links of Eenheden.

en: Allow your users to choose the spacing or margin they want.
nl: Laat je gebruikers de gewenste afstand of marge kiezen.

en: Padding/Margin Option
nl: Opvulling/marge optie

en: Spacing
nl: Afstand

en: Dimensions (Width) Option
nl: Afmetingen (breedte) optie

en: You can enable or disable any piece of this field. Width, Height, or Units.
nl: Je kan elk deel van dit veld in- of uitschakelen. Breedte, hoogte of eenheden.

en: Allow your users to choose width, height, and/or unit.
nl: Laat je gebruikers de breedte, hoogte en/of eenheid kiezen.

en: Dimensions (Width/Height) Option
nl: Afmetingen (breedte/hoogte) optie

en: Dimensions
nl: Afmetingen

en: Header Border Option
nl: Header rand optie

en: Border
nl: Rand

en: Body background with image, color, etc.
nl: Body achtergrond met afbeelding, kleur, enz.

en: Body Background
nl: Body achtergrond

en: Background
nl: Achtergrond

en: Design Fields
nl: Ontwerpvelden

en: Palette Color Option
nl: Palet kleur optie

en: Links Color Option
nl: Links kleuroptie

en: Link Color
nl: Link kleur

en: Gives you the RGBA color.
nl: Geeft je de RGBA-kleur.

en: Color RGBA
nl: Kleur RGBA

en: Only color validation can be done on this field type
nl: Alleen kleur validatie kan gedaan worden op dit veld type

en: Header Gradient Color Option
nl: Header kleurverloop optie

en: Color Gradient
nl: Kleurverloop

en: Pick a background color for the footer (default: #dd9933).
nl: Kies een achtergrondkleur voor de footer (standaard: #dd9933).

en: Footer Background Color
nl: Footer achtergrondkleur

en: Pick a title color for the theme (default: #000).
nl: Kies een titel kleur voor het thema (standaard: #000).

en: Site Title Color
nl: Site titelkleur

en: Color
nl: Kleur

en: Color Selection
nl: Kleur selectie

en: Paste your PHP code here.
nl: Je PHP code hier plaatsen.

en: PHP Code
nl: PHP code

en: Paste your JS code here.
nl: Je JS code hier plaatsen.

en: JS Code
nl: JS code

en: Paste your CSS code here.
nl: Je CSS code hier plaatsen.

en: CSS Code
nl: CSS code

en: For full documentation on the this field, visit:
nl: Voor volledige documentatie over dit veld ga je naar:

en: ACE Editor
nl: ACE editor

en: Editor - Full Width
nl: Editor - volledige breedte

en: Editor w/o Media Button
nl: Editor met/zonder media knop

en: Use any of the features of WordPress editor inside your panel!
nl: Gebruik een van de functies van de WordPress editor binnen je paneel!

en: WordPress Editor
nl: WordPress editor

en: Textarea Option - HTML Validated Custom
nl: Tekstgebied optie - HTML gevalideerd aangepast

en: Textarea
nl: Tekstveld

en: Field subtitle
nl: Veld ondertitel

en: Multi Text Option
nl: Meervoudige tekst optie

en: Multi Text
nl: Meervoudige tekst

en: Text Field w/ Hint
nl: Tekstveld met/Hint

en: Define and reorder these however you want.
nl: Definieer en herschik deze zoals je wil.

en: Sortable Text Option
nl: Sorteerbare tekst optie

en: Sortable
nl: Sorteerbaar

en: Radio Option w/ Menu Data
nl: Radio optie met menugegevens

en: Radio Option
nl: Radio optie

en: Radio
nl: Radioknop

en: Multi Checkbox Option (with sidebar data)
nl: Multi selectievakje optie (met zijbalk gegevens)

en: Multi Checkbox Option (with menu data)
nl: Meervoudige selectievakje optie (met menugegevens)

en: Multi Checkbox Option
nl: Meervoudige selectievakje optie

en: This is the description field, again good for additional info.
nl: Dit is het beschrijvingsveld, wederom goed voor extra info.

en: No validation can be done on this field type
nl: Er kan geen validatie worden uitgevoerd op dit veldtype

en: Checkbox Option
nl: Selectievakje optie

en: Checkbox
nl: Selectievakje

en: These are really basic fields!
nl: Dit zijn echt basisvelden!

en: Text Area Field
nl: Tekstgebied veld

en: Text Area
nl: Tekstgebied

en: Field Description
nl: Veld beschrijving

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Text Field
nl: Tekstveld

en: For full documentation on this field, visit:
nl: Voor volledige documentatie over dit veld ga je naar:

en: Text
nl: Tekst

en: Basic fields as subsections.
nl: Basisvelden als onderafdelingen.

en: Basic Fields
nl: Standaard velden

en: Example subtitle.
nl: Voorbeeld ondertitel.

en: Example description.
nl: Voorbeeld beschrijving.

en: Example Text
nl: Voorbeeld tekst

en: Basic field with no subsections.
nl: Basisveld zonder subsecties.

en: Basic Field
nl: Standaard veld

en: This is the sidebar content, HTML is allowed.
nl: Dit is de zijbalk inhoud, HTML is toegestaan.

en: Theme Information 2
nl: Thema informatie 2

en: This is the tab content, HTML is allowed.
nl: Dit is de tab inhoud, HTML is toegestaan.

en: Theme Information 1
nl: Thema informatie 1

en: This text is displayed below the options panel. It isn't required, but more info is always better! The footer_text field accepts all HTML.
nl: Deze tekst wordt weergegeven onder het optiepaneel. Het is niet nodig, maar meer info is altijd beter! Het veld footer_text accepteert alle HTML.

en: This text is displayed above the options panel. It isn't required, but more info is always better! The intro_text field accepts all HTML.
nl: Deze tekst wordt boven het optiepaneel weergegeven. Het is niet nodig, maar meer info is altijd beter! Het veld intro_text accepteert alle HTML.

note: translators:  Panel opt_name.
en: Did you know that Redux sets a global variable for you? To access any of your saved options from within your code you can use your global variable: $%1$s
nl: Wist je dat Redux een globale variabele voor je instelt? Om toegang te krijgen tot een van je opgeslagen opties vanuit je code kun je je globale variabele gebruiken: $%1$s

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Sample Options
nl: Voorbeeld opties

en: Click here to activate the sample config file.
nl: Klik hier om het voorbeeld config bestand te activeren.

en: Redux Framework has an embedded demo.
nl: Redux Framework heeft een ingebouwde demo.

en: Expand
nl: Uitvouwen

en: If you are not a developer, your theme/plugin author shipped with developer mode enabled. Contact them directly to fix it.
nl: Mocht je geen ontwikkelaar zijn, je theme/plugin ontwikkelaar heeft dit verstrekt met ontwikkelmodues ingeschakeld. Neem met hen contact op om het op te lossen.

en: This has been automatically enabled because
nl: Dit is automatisch ingeschakeld omdat

en: and
nl: en

en: you are working in a localhost environment
nl: Je werkt in een localhost omgeving

en: WP_DEBUG is enabled
nl: WP_DEBUG ingeschakeld

en: Developer Mode Enabled
nl: Ontwikkelaar modus ingeschakeld

en: Reset All
nl: Alles herstellen

en: Reset Section
nl: Reset sectie

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Extensions
nl: Extensies

en: Version
nl: versie

en: Name
nl: Naam

en: Theme
nl: Thema

note: translators: %s = Instance name.
en: Redux Instance: %s
nl: Redux instantie: %s

en: Copied!
nl: Gekopieerd!

en: What is Redux Framework?
nl: Wat is Redux Framework?

en: You must provide a valid URL for this option.
nl: Je moet een geldige URL voor deze optie opgeven.

en: You must provide a numerical value for this option.
nl: Je moet een numerieke waarde voor deze optie opgeven.

en: This field cannot be empty. Please provide a value.
nl: Dit veld kan niet leeg zijn. Geef een waarde op.

en: You must not enter any special characters in this field, all special characters have been removed.
nl: Je moet geen speciale karakters in dit veld invoeren, alle speciale karakters zijn verwijderd.

en: You must not enter any HTML in this field.  All HTML has been removed.
nl: Je moet geen HTML in dit veld invoeren, alle HTML tags zijn verwijderd.

en: You must provide a valid email for this option.
nl: Je moet een geldige e-mail opgeven voor deze optie.

en: This field must be a valid date.
nl: Dit veld moet een geldige datum zijn.

en: Unsafe strings were found in your CSS and have been filtered out.
nl: Onveilige tekenreeksen zijn gevonden in je CSS en zijn eruit gefilterd.

en: You must provide a comma separated list of numerical values for this option.
nl: Je moet voor deze optie een door komma's gescheiden lijst met numerieke waarden opgeven.

en: CI Testing File
nl: CI testbestand

en: Redux Plugin File
nl: Redux Pluginbestand

en: Standard Fonts
nl: Standaard lettertypen

en: Font color
nl: Lettertype kleur

en: Font Color
nl: Lettertype kleur

en: Letter Spacing
nl: Tussenruimte karakters

en: Word Spacing
nl: Tussenruimte woorden

en: Line Height
nl: Regelhoogte

en: Size
nl: Grootte

en: Font Size
nl: Lettertype grootte

en: Text Decoration
nl: Tekstdecoratie

en: Font Variant
nl: Lettertype variant

en: Text Transform
nl: Tekst transformatie

en: Text Align
nl: Tekstuitlijning

en: Font script
nl: Lettertype script

en: Font Subsets
nl: Subsets lettertype

en: Font subsets
nl: Subsets lettertype

en: Style
nl: Stijl

en: Font Weight &amp; Style
nl: Lettertype gewicht &amp; stijl

en: Font style
nl: Lettertype stijl

en: Backup Font Family
nl: Back-up lettertype

en: Font family
nl: Lettertype

en: Font Family
nl: Lettertype familie

en: Off
nl: Uit

en: On
nl: Aan

note: translators:  Content title for accordion.
en: Add %s
nl: %s toevoegen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Title
nl: Titel

note: translators: New accordion title. translators:  Content title for new accordion.
en: New %s
nl: Nieuw %s

en: No items of this type were found.
nl: Geen items van dit type zijn gevonden.

en: Select an item
nl: Selecteer een item

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Add More
nl: Meer toevoegen

en: Active
nl: Actief

en: Visited
nl: Bezocht

en: Hover
nl: Hoveren

en: Regular
nl: Regulier

en: Clear Gallery
nl: Galerij legen

en: Add/Edit Gallery
nl: Galerij toevoegen/bewerken

en: Units
nl: Eenheid

en: Height
nl: Hoogte

en: Width
nl: Breedte

en: Border style
nl: Randstijl

en: Left
nl: Links

en: Bottom
nl: Onder

en: Right
nl: Rechts

en: Top
nl: Boven

en: All
nl: Alles

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Upload
nl: Uploaden

en: No media selected
nl: Geen media geselecteerd

en: Background Position
nl: Achtergrondpositie

en: Background Attachment
nl: Achtergrondbijlage

en: Background Size
nl: Achtergrondgrootte

en: Background Origin
nl: Achtergrondoorsprong

en: Background Clip
nl: Achtergrondclip

en: Background Repeat
nl: Achtergrondherhaling

en: Transparent
nl: Transparant

en: Show Object in Javascript Console Object
nl: Laat het object zien in JavaScript console object

en: Options Object
nl: Opties object

en: Here you can copy/download your current option settings. Keep this safe as you can use it as a backup should anything go wrong, or you can use it to restore your settings on this site (or any other site).
nl: Hier kun je je huidige optie instellingen kopiëren/downloaden. Bewaar dit veilig, want je kan het gebruiken als back-up als er iets misgaat, of je kan het gebruiken om je instellingen op deze site (of een andere site) terug te zetten.

en: Export Options
nl: Exportopties

en: WARNING! This will overwrite all existing option values, please proceed with caution!
nl: WAARSCHUWING! Dit zal alle huidige optiewaarden overschrijven, ga voorzichtig door!

en: Import
nl: Importeren

en: Import Options
nl: Importopties

en: Import / Export
nl: Importeren/exporteren

en: Press return or enter to expand
nl: Klik return of enter om te vergroten

en: Back
nl: Terug

note: translators: %s is the site/panel title in the Customizer
en: You are customizing
nl: Je bent aan het aanpassen

en: Press return or enter to open this panel
nl: Druk op return of enter om dit paneel te openen

en: Your current options will be replaced with the values of this preset.  Would you like to proceed?
nl: Je huidige opties worden vervangen met de waarden van deze preset. Wil je doorgaan?

en: Are you sure?  Resetting will lose all custom values.
nl: Weet je het zeker? Door het herstellen verlies je alle aangepaste waarden.

en: You have changes that are not saved.  Would you like to save them now?
nl: Je hebt wijzigingen die niet zijn opgeslagen. Wil je deze nu opslaan?

note: translators: %1$s: Upload URL.  %2$s: Codex URL.
en: File Permission Issues
nl: Problemen met bestandsrechten

en: Dismiss
nl: Negeren

en: Your panel has no fields. Nothing to save.
nl: Je paneel heeft geen velden. Niets om op te slaan.

en: Invalid user capability.  Please reload the page and try again.
nl: Ongeldige gebruikersrechten. Laad de pagina opnieuw en probeer het opnieuw.

en: Invalid security credential.  Please reload the page and try again.
nl: Ongeldige beveiligingsreferentie. Laad de pagina opnieuw en probeer het opnieuw.

en: Default
nl: Standaard

note: translators: %1$s: Mouse action.  %2$s: Hint status.
en: Hints are tooltips that popup when %1$s the hint icon, offering addition information about the field in which they appear.  They can be %2$s by using the link below.
nl: Hints zijn tooltips die verschijnen wanneer %1$s het hint pictogram aanwijst, en aanvullende informatie bied over het veld waarin ze verschijnen. Ze kunnen %2$s zijn door de onderstaande link te gebruiken.

en: clicking
nl: aanklikken

en: moving the mouse over
nl: door het met de muis te gaan over

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Options
nl: Opties

en: warning(s) were found!
nl: waarschuwing(en) is/zijn gevonden!

en: error(s) were found!
nl: fout(en) is/zijn gevonden!

en: Settings have changed, you should save them!
nl: Instellingen zijn gewijzigd, je zou deze moeten opslaan!

en: Settings Saved!
nl: Instellingen opgeslagen!

en: Section Defaults Restored!
nl: Sectiestandaarden hersteld!

en: All Defaults Restored!
nl: Alle standaarden hersteld!

en: Settings Imported!
nl: Instellingen geïmporteerd!

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
nl: Waarschuwing - dit opties paneel zal niet goed werken zonder JavaScript!

en: There was a problem with your action. Please try again or reload the page.
nl: Er was een probleem met je actie. Probeer opnieuw of herlaad de pagina.

en: There was an error saving. Here is the result of your action:
nl: Er was een fout bij het opslaan. Hier is het resultaat van je actie:

en: Please Wait
nl: Even wachten

en: Your current options will be replaced with the values of this preset. Would you like to proceed?
nl: Je huidige opties worden vervangen met de waarden van deze preset. Wil je doorgaan?

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values in this section.
nl: Weet je het zeker? Door het herstellen verlies je alle aangepaste waarden in deze sectie.

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values.
nl: Weet je het zeker? Door het herstellen verlies je alle aangepaste waarden.

en: You have changes that are not saved. Would you like to save them now?
nl: Je hebt wijzigingen die niet zijn opgeslagen. Wil je deze nu opslaan?
